UUDISED
Toimus iga-aastane Maailma Laste Parlamendi istung (15 november 2004)

26.-30. oktoobril toimus juba kuuendat korda taas Soomes, Turus Maailma Laste Parlamendi istung. Taas kord oli sinnasõidu võimalus Eestist kahel noorel: Kaire Saarepil Tõrvast ja Anneli Arusalul Arukülast. Üle maailma tulid üritusest osa võtma noored erinevatest riikidest. Kokku oli osavõtjaid 39. Põhilised teemad olid  laste kuritarvitamine, noorte ja laste õigused ning narkootikumid.Osavõtjad olid üllatavalt hästi probleemidest informeeritud ja see tegi kohtumise põnevaks kogemuseks.
Kõige rohkem olid noored mures tänavalaste, hariduse kättesaamatuse ja laste ahistamise pärast. Siiski tulid kõne alla veel laste prostitutsioon, probleemid peredes, joomine ning suitsetamine ja narkootikumid noorte hulgas. Leidsime, et probleeme tuleks esmalt tunnistada ja avalikustada ning alles seejärel tuleb hakata neid likvideerima. „Maailma ei saa ju muuta üleöö!“ oli taas üheks enamkõlanud lauseks. Töö lihtsustamiseks jagunesime gruppidesse ja arutasime probleeme eraldi. Hiljem esitlesime oma ideid üksteisele ja panime kirja kokkuvõtted. Viimasel päeval toimus ka pressikonverents, kus meie ideed ja arvamused said kogu maailmale teatavaks.
Noortele andis näpunäiteid parlamendi juhatuskomitee esimees Jyrki Arolinna. Meie kasutada oli Turu linnavalitsuse istungisaal, kus tegime esimesed sammud lastesõbralikuma maailma suunas. Seal mööduski suurem osa meie ajast. Linnavalitsuse poolt võttis meid vastu Mika Akkanen. Soomes veedetud aeg möödus probleemideta ja nüüd oleme jälle kogemuse võrra rikkamad.
Mitte igal pool maailmas ei ole lastel võimalust käia koolis. Mitmel pool elavad lapsed arvukalt tänaval, jäädes ilma kodusest soojusest, haridusest ja muudest õigustest. Kohtumisel sain aru, et Eestis elada on hea ja turvaline. Ükski riik ei saa olla veatu, aga minu kodumaal võin olla kindel, et nii minu, kui teiste laste tulevik võib olla helge, kui me seda ise tahame. Kahjuks ei ole see igal pool nii ning pean tõdema, et olen õnnelik, et elan just nimelt Eestis. Selle kogemuse eest olen tänulik Raasiku valla kultuuri-, hariduse- ja spordikomisjonile,  kes võimaldas parlamendi tööst osa võtta.
 
 
Anneli Arusalu
Aruküla ELO Junior-TeamArhiiv